11 sausio, 2023

Prevencinės sveikatos programos

Prevencinės sveikatos programos – galimybė sumažinti sergamumą ir mirtingumą nuo šių ligų, nes atlikus tyrimus būtinas gydymas gali būti pradėtas nedelsiant. 

Privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti asmenys prevencinėse programose gali dalyvauti nemokamai, jeigu kreipiamasi į sutartį su teritorine ligonių kasa sudariusią gydymo įstaiga. Tuomet nei už tyrimus, nei už gydytojo darbą ar sunaudotas medžiagas mokėti nereikia.  

Informuojame, kad šiuo metu Lietuvoje yra vykdomos šios prevencijos programos, kurių išlaidas ligonių kasos kompensuoja iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF):

  • Gimdos kaklelio vėžio ankstyvosios diagnostikos programa (gali pasitikrinti moterys 25-59 metų amžiaus imtinai, kartą per trejus metus). Gimdos kaklelio vėžio ankstyvosios diagnostikos programa moterims nuo 35 metų atliekama skystoj terpėj; 
  • Krūties vėžio ankstyvosios diagnostikos programa (kartą per dvejus metus gali pasitikrinti 50-69 metų moterys);
  • Priešinės liaukos (prostatos) vėžio ankstyvosios diagnostikos programa (gali pasitikrinti 50-69 metų vyrai, o jei tėvas ar broliai sirgo šia liga – nuo 45 metų. Pasitikrinus kitą pasitikrinimo datą paskiria šeimos gydytojas)
  • Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa (kartą per dvejus metus gali pasitikrinti 50-74 metų vyrai ir moterys);
  • Širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programa (kartą per metus gali pasitikrinti 40-54 metų vyrai ir 50-64 metų moterys).

Taip pat asmenys, kuriems yra 50 metų ir daugiau, pagal atskirą programą, turi galimybę sveikatos įstaigose nemokamai pasidaryti tyrimą nuo hepatito.

Raginame privalomuoju sveikatos draudimu apsidraudusius gyventojus rūpintis savo sveikata ir turint net mažiausius įtarimus nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris, jeigu reikia, paskirs atlikti reikiamus prevencijos programose numatytus tyrimus.

Svarbu! Jeigu asmuo jaučiasi blogai, bet nepatenka į nustatyto amžiaus asmenų grupę, turėtų nedelsti ir kreiptis į savo šeimos gydytoją. Jis atliks būtinus tyrimus ir, jei reikia, išduos siuntimą konsultuotis pas gydytoją specialistą.

Daugiau informacijos apie ligų prevencijos programas rasite čia: https://ligoniukasa.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/gyventojams-1/ligu-prevencijos-programos.